2012. december 12., szerda

Karácsonyi kenyér --- Stollen


Semmi bajom a bejglivel, mindenki szereti. A zserbó szintén megunhatatlan és ott van még a sok fajta aprósütemény, ami szintén elmaradhatatlan az ünnepi hangulattól. Ezt a német süteményt / Drezdai kalács /már sok évvel ezelőtt megsütöttem -- úgy rémlik ugyan ebből a receptből ---azóta  viszont elfelejtettem. Igaz, úgy emlékszem, hogy  nem voltam vele megelégedve. Nem  a recept hibája, akkor is én csináltam rosszul, hogy kissé kiszárítottam a tésztát sütés közben.


Azóta több-kevesebb gyakorlatot szereztem sütés terén, bátrabb is lettem és sajnos kicsit lezserebb is, de igyekszem pontosan betartani az utasításokat, ami sok sütemény készítésénél elengedhetetlen.
Ezt a stollent most két adagban is megsütöttem és kiderült, hogy nekem sok volt az élesztő mennyisége. Az egyik adagnál csökkentettem is. Ennek ellenére több leírásban ugyan ilyen mennyiségeket találtam.
Nem formáztam meg a hagyományos sütemény formát, mert én több kisebb darabot akartam sütni, hogy ajándék lehessen belőle.Nem gondolom, hogy nagyon megkárosítottam volna a hagyományt.
Az a tészta, amelyikből a nagyobb darabot és a jellegzetes formát akartam kialakítani, nem sikerült, mert abban volt sok az élesztő mennyisége. A tészta felfújódott, szétterült és ellaposodott. Nem volt szép!  Ellenben nagyon finom, majd mi megesszük.



  • 15 dkg mazsolát rumba áztatunk / eredetileg 20 dkg, de az nagyon sok /
  • 4 dkg élesztő / eredetileg 5 dkg / 1 dl tejben felfuttatva kevés cukorral
  • 50 dkg liszt
  • 1,5 dl tej
  • 1 db tojás
  • 10 dkg porcukor
  • csipet só
  • 1 citrom és 1 narancs reszelt héja
  • 1 rúd vanília kikapart magjai vagy 1 cs. vaníliás cukor
  • 0,5 - 0,5 kávéskanál fűszer: őrölt fahéj, szegfűszeg, gyömbér / szerecsendió -- én nem tettem bele /
  • 20 dkg olvasztott vaj / lehet margarin is,mert a margarintól puhább lesz, de a vajtól finomabb , ezért én 2/3 - 1/3 arányban tettem bele/
  • 7,5 dkg cukrozott narancshéj és ugyanennyi cukrozott citromhéj / nekem csak citrom volt /
  • 5 dkg hámozott, darabolt mandula
  • Marcipán rúd helyett én apróra vágott kb. 5 dkg marcipánt kevertem még bele
  • olvasztott vaj és porcukor a kész sütemény szórásához
  1. Az élesztőt kevés cukorral  a tejben felfuttatjuk
  2. A lisztet tálba szitáljuk és beleöntjük az élesztőt. Kevés liszttel betakarjuk és hagyjuk állni 15 percig.
  3. Az aszalványok, marcipán és a mandula kivételével összekeverünk mindent és bedagasztjuk a tésztát.
  4. Meleg helyen duplájára kelesztjük.
  5. A megkelt tésztát kilapogatjuk és rátesszük a kinyomkodott mazsolát, citrusokat, mandulát és marcipánt, összegyúrjuk. Közben összeszedegetjük a folyton elguruló mazsola szemeket és kandírozott citrus darabokat.
Ha egy darabban hagyjuk a tésztát, akkor a darabolt marcipán helyett most kell beletenni a marcipán rudat a közepére, de ezt természetesen el is lehet hagyni.
Ez így egy nagy sütemény lesz, ezért két kisebb darabban célszerűbb megsütni.
Nekem több kisebb süteményem lett, mert kilenc kis formában sütöttem meg, természetesen rövidebb sütési idő alatt, mint a nagyot.
A nagyobb süteményt úgy formázzuk, hogy az összegyúrt, kilapított tésztát 1/3 részben behajtjuk és a maradék tésztát áthajtjuk rajta. A két oldalán kézzel egy hosszanti mélyedést formázunk, hogy egy csúcsos középső részt alakítsunk ki, mintha egy középső púpja lenne.
Tepsire tesszük, kelesztjük még kb. 15-20 percet és meleg sütőbe tesszük.
A hőfokok erősen eltérnek a különféle receptekben, nekem a forró sütő nem szimpatikus / 250°C /
200°C-ra előmelegített sütőben kezdtem sütni, de 10 perc után visszavettem 170°C-ra / 180°C /
A nagy süteményt kb. 50-55 percig kell sütni, a két kisebbnek elég lehet 40-45 perc. Az én kicsikéimnek kb. 35 perc sütés kellett, mert szilikon formában sültek és ez visszafogja a meleget.


A megsült süteményeket még forrón megkenjük vajjal és megszórjuk porcukorral.Nem kell sokat szórni rá, csak annyit ami még elolvad a vajon.
Ezután többször megkenegetjük olvasztott vajjal és megszórjuk porcukorral.
Légmentesen becsomagolva tároljuk.
Ezt a süteményt szinte kötelező az ünnep előtt 3-4 héttel megsütni, mert a hosszabb állás kell, hogy jól összeérjenek az ízek.
A belekerülő aszalványokat szerintem bátran lehet cserélgetni. A fagyasztást is jól bírja, és ha mégsem sikerül hetekkel korábban megsütni, akkor is érdemes megpróbálni, mert nagyon finom és sokáig eláll.